کود بیولوژیک بایوفسفات بایوران (25 کیلوگرمی)

کود بیولوژیک بایوفسفات بایوران (۲۵ کیلوگرمی)

3 Reviews

موجود نمیباشد

 

فسفر (P)، یکی از سه عنصر غذایی اصلی است که در فرایندهای بسیار مهم و حیاتی گیاه مانند تقسیم سلولی، فتوسنتز، تجزیه قندها، تبدیل و انتقال انرژی و … نقش ایفا می­‌کند. این عنصر، یک مشکل اساسی دارد و آن، واکنش پذیری بسیار بالای آن با سایر عناصر است، به طوری که در خاک‌های اسیدی، با عناصری مانند آلومینیوم و آهن و در خاک‌های قلیایی با کلسیم تشکیل باند داده و علی‌رغم حضور فیزیکی در خاک، برای گیاه غیرقابل استفاده باقی می‌ماند. کشاورزان هرساله طبق یک برنامه مشخص، اقدام به اضافه‌کردن کودهای شیمیایی فسفره به خاک می‌کنند، غافل از اینکه ازدیاد فسفر در خاک نه تنها کمک چندانی به رشد گیاه نمی‌کند، بلکه با ایجاد اختلال در جذب عناصر دیگری مانند آهن، کلسیم و روی، عملا باعث ایجاد عدم تعادل در جذب عناصر غذایی و در مواردی حتی کاهش رشد و عملکرد گیاه می‌شود. باکتری‌های حل‌کننده فسفات، گروهی از میکروارگانیسم‌های ریزوسفری هستند که با فعالیت‌های بیوشیمیایی خود در خاک، فسفر را از فرم غیرقابل جذب به فرم‌های قابل جذب در آورده و در اختیار گیاه قرار می‌دهند. استفاده همزمان از منابع فسفره و باکتری‌های حل‌کننده فسفات می‌تواند تا حد زیادی مشکل تجمع و جذب فسفر را رفع کند.

 

محتوا و نحوه اثر

کود بیولوژیک بایوفسفات بایوران، محصولی جدید و منحصربه فرد از شرکت بایوران است که همزمان حاوی مقادیر قابل‌توجهی فسفر معدنی، ماده آلی و باکتری‌های حل‌کننده فسفات است، سه جزیی که در مجموع در کنار تامین منبع فسفر موردنیاز گیاه، باعث بهبود ساختار فیزیکی خاک و ممانعت از تجمع فسفر غیرقابل جذب در خاک و ایجاد مسمومیت ناشی از بیش‌­بود فسفر می‌شوند. استفاده از این کود بیولوژیک در مزارع گندم مناطق مختلف کشور، باعث افزایش ۱۵ تا ۲۵۰ درصدی محصول شده است.

 

فواید استفاده از بایوفسفات بایوران

استفاده همزمان از منابع فسفره و باکتری‌های حل‌کننده فسفات می‌تواند کارایی جذب این عنصر را افزایش داده و نیاز به استفاده مفرط از کودهای شیمیایی فسفره را کاهش دهد. حضور باکتری‌های حل کننده فسفات همچنین می‌تواند کارایی جذب عناصر دیگر بویژه آهن و کلسیم که واکنش‌پذیری بالایی با فسفر دارند را افزایش دهد.

 

روش و مقدار مصرف

کود بیولوژیک بایوفسفات بایوران را می‌توان به صورت چالکود یا کانال کود برای درختان میوه و زینتی و همزمان با شخم زمین برای گیاهان زراعی و صیفی و سبزی استفاده کرد.

 

روش استفاده برای درختان میوه و زینتی

بهترین زمان برای انجام چالکود یا کانال کود، اواخر زمستان و قبل از بیدار شدن درخت است. برای انجام کوددهی زمستانه، بسته به سن درخت (زیر یا بالای ۵ سال)، یک یا دو چاله در نزدیکی انتهای سایه‌انداز درخت ایجاد کرده و حدود ۲ کیلوگرم کود دامی پوسیده یا خاک‌برگ در هر چاله بریزید. سپس به ازای هر چاله، ۵۰۰ گرم گرانول بایوفسفات به چاله اضافه کرده و روی آن را با خاک بپوشانید. برای انجام کانال کود، پس از حفر کانال، به ازای هر ۲۰ درخت در یک ردیف، ۱۵ کیلوگرم کود بایوفسفات را در طول کانال پخش کنید. استفاده از این محصول، هیچ تداخلی با کاربرد سایر کودهای شیمیایی و ارگانیک اعم از کودهای ریزمغذی، کودهای دامی، اسید هیومیک و خاک‌برگ ندارد.

 

روش استفاده برای گیاهان زراعی، صیفی و سبزی و گلخانه‌ای

کود بیولوژیک بایوفسفات بایوران را می‌توان به دو روش همزمان با شخم زمین و کشت محصول استفاده کرد.

 

روش­های مصرف کود بایوفسفات بایوران:

میزان استفاده از این کود بسته به محتوای فسفر موجود در خاک تعیین میشود. در مورد گیاهان زراعی، دزهای توصیه­ شده در جدول زیر، در زمان آماده­ سازی زمین یا کاشت محصول به یکی از دو روش توصیه شده در مزرعه توزیع شود.

 

روش نواری:

توصیه می­شود کود بایوفسفات بایوران در زمان کاشت بصورت نواری در عمق 2/5 تا 5 سانتیمتری خاک و در مجاورت بذر توزیع شود.

 

روش پخش یکنواخت:

در این روش، کود به طور یکنواخت در سطح مزرعه پخش و با خاک مخلوط شود. در خاک­هایی که محتوای فسفر آنها پایین است، این روش صرفه اقتصادی چندانی ندارد، چرا که در چنین خاک­هایی، به حجم بالایی از کود برای تامین مقدار کافی فسفر مورد نیاز گیاه در خاک نیاز خواهد بود.

 

روش چالکود:

در مورد درختان میوه و فضاى سبز، چاله­ اى به عمق 50 سانتیمتر در انتهاى سایه­ انداز درخت ایجاد کرده و با کود دامى پوسیده یا خاك­برگ تا نیمه پر شود. سپس، 1 تا 2 کیلوگرم از کود بایوفسفات بایوران را در چاله ریخته و روى آن با خاك پوشانده شود.

در مورد گیاهان زراعی، دزهای توصیه ­شده در جدول زیر در زمان آماده ­سازی زمین یا کاشت محصول، به یکی از دو روش نواری یا پخش یکنواخت در مزرعه استفاده شود.

محتوای فسفر خاک میزان استفاده روش استفاده
کمتر از 5 میلی­ گرم در کیلوگرم خاک 300 کیلوگرم در هکتار همراه شخم (فقط روش نواری)
بین 5 تا 10 میلی­ گرم در کیلوگرم خاک 150 کیلوگرم در هکتار همراه شخم (روش نواری یا توزیع یکنواخت)
بین 10 تا 20 میلی­ گرم در کیلوگرم خاک 75 کیلوگرم در هکتار همراه شخم (روش نواری یا توزیع یکنواخت)
بیش از 20 میلی­ گرم در کیلوگرم خاک استفاده از کود فسفاته به­ رشد به میزان 2 تا 3 لیتر در هکتار توصیه می­شود.

 

در صورتی که آزمون خاک موجود نیست، استفاده از ۱۰۰ هکتار کود بیولوژیک بایوفسفات بایوران در هکتار توصیه می‌شود.

 

230,000 تومان

در انبار موجود نمی باشد